Yöntem

Bir önceki yazıda bahsedilen zorlukları aşmak için nasıl bir yol izleneceği yazılacak. 25/02/2023

Bir önceki yazımızda karşılaşacağımız zorluklardan bahsetmiştik. Bu yazımızın konusu zorlukları nasıl aşabiliriz olacak. Kabartma Kur’an-ı Kerim’in pahalı olduğunu her görme engellinin alamayacağından bahsetmiştik.

Peki, Kabartma Kur’an-ı Kerim olmadan insanlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Acaba bu soruyu daha önce soran olmuş mudur?

Her hangi bir elif ba kitabını kabartma yazıya çevirmek çözüm olabilir mi?

İDGAM MEA’L-GUNNE

Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğreten tecvit kitaplarında idgam mea’l-gunne ve bir sürü tanımlar oluyor. Bunları görme engelli kişilere anlatabilir miyiz?

Günümüzde, “Arapça ‘ya ne gerek var? Mealler var. Tefsir kitapları var. İsteyen onları alır, okur” diyenler bu şekilde bir soruyu muhatap bile almıyorlar.

Üç aşağı beş yukarı buna benzer bir şekilde “Kur’an-ı Kerim’i herkes anlayamaz” diyenler için de aslında ortada bir sorun yok. Onlara göre zaten Kur’an-ı Kerim’i herkes anlayamaz. Yani öyle kolay anlaşılabilir bir kitap değildir. Okur ve sevap kazanır insanlar. ( Âlemlerin rabbinin bu tip sözlerden tenzih ederiz. ) Bu tip insanlar görme engellilerde okumasınlar dinlesinler diyebilirler.

Her neyse biz sorumuza geri dönelim.

Kabartma Kur’an-ı Kerim olmadan insanlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Aslında en önemli sorumuz şuydu. Görme engelli birisi Kur’an-ı Kerim’i okurken aynı zamanda nasıl anlayabilirdi.

Biz bu sorunu Arapça tanımlara hiç girmeden çoktan pratik anlamda çözdük aslında. Arapça tanımlar olmayacak, onların yerine üst çizgi, alt çizgi ve kurdele ile dersleri işleyeceğiz.

Tek yapmamız gereken videoları çekip, öğreticiler için bir ders kitabı hazırlamak.

Görme Engelliler için yapılacak böyle bir çalışma dünyada bir ilk olacak. Bir ilke imza atmak oldukça sevindirici. Ancak böyle bir ilke imza atmak aynı zamanda da oldukça üzücü ve düşündürücü. Yüzlerce yıl içerisinde nasıl böyle bir çalışma yapılamaz? Sebebi çok açık aslında bu Arapça tanımlarla ders anlatmaktan vazgeçememek, bir diğeri de zaten Kur’an-ı Kerim’i herkes anlayamaz ( Âlemlerin rabbinin bu tip sözlerden tenzih ederiz. ) düşüncesinin bazı kafalarda yerleşmiş olması.

Alemlerin rabbinin izni ile biz Kabartma Kur’an-ı Kerim olmadan insanlara yardımcı olabileceğiz. Ve bunu Arapça tanımlara hiç girmeden üst çizgi, alt çizgi ve kurdele ile derslerimizi işleyerek başaracağız nasipse. 06/03/2023

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْاٰنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ

ولقد يسرنا القران للذكر فهل من مدكر

⠺⠇⠟⠙ ⠊⠎⠗⠝⠁ ⠁⠇⠟⠗⠁⠝ ⠇⠇⠫⠅⠗ ⠋⠓⠇ ⠍⠝ ⠍⠙⠅⠗

Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

Kamer Suresi 54/17, 22, 32, 40. Ayet