Başlarken

Görme engelliler için Kur’an-ı Kerim‘i anlamak amacıyla nasıl bir çalışma yapılabilir? 12/02/2023

İnternette kaynak kitap araştırması yaptığınızda, karşınıza sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu Braille Elif Ba cüzü, özel bir yayınevinin hazırlamış olduğu Braille Yasin-i Şerif ve Bazı Sureler isimli çalışma ve yine Diyanet İşleri tarafında hazırlanan Braille Kur’an-ı Kerim çalışmasının olduğunu göreceksiniz. 13/02/2023

Diyanet İşleri Başkanlığı, hazırlamış olduğu Braille ELif Cüzü’nü görme engellilere ücretsiz olarak göndermekte. Aşağıdaki linkten Braille Elif Cüzü’nü ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.

https://konya.diyanet.gov.tr/meram/sayfalar/contentdetail.aspx?ContentId=474&MenuCategory=Kurumsal

İnternette araştırdığınızda, YouTube’da Arapça harflerin nasıl öğretileceğini anlatan sadece bir çalışma var. Aşağıda linkini verdiğimiz Braille Arapça Alfabe 3.Bölüm ( Cezim ve Şedde ) isimli videonun yorumunda şunlar yazılı. Biz görme engeller kulaktan gittiğimiz için ses üzerine gittiğimiz için düşünme payı bırakmamış lütfen daha yavaş anlatınız şeklinde yoruma videoyu yapan (Allah ondan razı olsun) şu cevabı vermekte. Bu videoları daha çok görme engeli olmayıp öğretici olmak isteyenler için çekmiştim. Videonun linkine aşağıdan ulaşabilir, yapılan bu yorumu okuyabilirsiniz.

https://youtube.com/watch?v=oviYc9prFY4%3Ffeature%3Doembed

Dolayısıyla görme engelli kardeşlerimizin, Kur’an-ı Kerim‘i okurken anlayabilmelerine yönelik nerede ise hiç bir çalışma bulunmamaktadır. Var olan tek çalışma, görme engellilere öğreticilik yapmak amacıyla hazırlanmış yukarıda bahsettiğimiz çalışma.

2020 2022 yılları arasında yaşadığımız salgın döneminde, Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde bazı müftülüklerin uzaktan eğitim olarak görme engellilere yönelik dersler verildiğine yönelik haberlere internetten ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber bazı camilerde ve Halk Eğitim Merkezleri’nde görme engellilere yönelik Kur’an-ı Kerim‘i okuma derslerinin verildiği ile ilgili haberlere de internetten ulaşabilirsiniz.

Sonuç itibari ile ülkemizde sayısı az olmakla beraber görme engelli kardeşlerimize yönelik Kur’an-ı Kerim‘i okumaya yönelik kurslar düzenlenmektedir. Ancak Kur’an-ı Kerim‘i okuyup anlamaya yönelik kaynak kitap bulunmamakla beraber Kur’an-ı Kerim‘i okuyup okuduğu gibi anlamaya yönelik görsel videolar da bulunmamaktadır.

Kaldı ki bu şekilde videolar olsa ve biz ulaşamamış olsak dahi, ülkemizdeki Arapça öğretim şekli fiil çekimlerinin mazi muzari şekillerinin ezberlenmesi ve bir çok Arapça tanımla yapıldığı için bu şekilde hazırlanan videoların görme engelli kardeşlerimizi son derece zorlayacağı da ortadadır. Farklı bir şekilde yeni öğretim metotları ile yeni çalışmalar yapmak kaçınılmazdır.

Herkes tarafından bilindiği gibi Kur’an-ı Kerim‘deki “OKU” emri, okuyup anlamayı hedeflemektedir.

Biz bu emir doğrultusunda,

15 Şubat 2023 Çarşamba günü, görme engelliler için Kur’an-ı Kerim (okurken anlamak amacıyla) çalışmalarımıza başladık.

Çalışmalarımıza bu menüden ulaşabilirsiniz.

Görme engelli tanıdığınız, akrabanız, arkadaşınız varsa çalışmamız hakkında bilgi verirseniz seviniriz.

Çalışmalarımızda belli bir yol aldıktan sonra nasipse videolarını da yapmaya başlayacağız. 16 Şubat 2023