Ezber Çalışmaları 10

Geçen dersimizde Bakara Suresi 2/168. Ayetinin başlangıç kısmını ve son cümlesini çalışmıştık. Bu dersimizde önemli bir konuya giriş yapacağız. Lütfen bu dersminizi hafife almayın diyerek derse başlamak istiyoruz. Görünüşte basit gibi gözüken gerçekten de basit olan ancak yeterince dikkat edilmediğinde karışık gelebilecek bir konu. O yüzden de bu derste tamamını işlemektense bu önemli dediğimiz konuyu kısım kısım üç parça halinde işlemeyi uygun gördük. Bugün göreceğimiz birinci kısım daha önceden de bildiğimiz bir kural aslında. Geçen dersimizde

Yukarıdaki ayette kırmızı olarak renklendirilmiş yerleri geçen dersimizde görmüştük. Dokuzuncu ezber dersimizde يا ايها الناس “Ey insanlar!” ve  إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ “Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” Kısımlarına çalışmıştık. Bu dersimizde önemli bir konu diye uyarısını yaptığımız dersimizin birinci kısmını aşağıdaki ayette kırmızı ile renklendirilmiş olarak görmektesiniz.

Ayette yeryüzünde derken فِي الْأَرْضِ ifadesini görmekteyiz. Harfi cer geldi ve ismin son harfinin işareti alt çizgi oldu. Bu zaten bildiğimiz bir kural.

Önemli konu diyerek dikkatinizi çekmeye çalıştığımız ve hafife alınmaması gerektiğini üstüne basarak belirttiğimiz bu birinci kısmı bu dersimizde söyledikten sonra ikinci ve üçüncü kısmı aşağıdaki ayetlerde kırmızı ile renklendirilmiş olarak görebilirsiniz. Ancak ikinci ve üçüncü kısımları ilerleyen derslerimizde göreceğiz.

Bakara Suresi 2/107. Ayetinde kırmızı ile renklendirilen yerde gördüğümüz gibi مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ hem arz yeryüzü hem de semavat isimlerinin son işaretleri alt çizgi ile bitiyor.

En’âm Suresi 6/1. Ayettinde kırmızı ile renklendirilen yerde خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ arz yeryüzü üst çizgi ile biterken semavat isminin sonu alt çizgi ile bitiyor.

Bakara Suresi 2/107. Ayetinde arz kelimesinin son işareti alt çizgi olurken ile En’âm Suresi 6/1. Ayetinde gördüğümüz arz kelimesinin son işareti üst çizgi iken her iki ayette de semavat isminin son harfinin işareti alt çizgi şeklinde.

İşte bu dersimizin ikinci ve üçüncü kısımlarını oluşturuyor biz bu dersimizde birinci kısım şeklinde isimlendirdiğimiz فِي الْأَرْضِ kısmı gördük . Bunu da isimden önce harfi cer gelmiş ya da Youtubedeki ders videolarımızda söylediğimiz şekliyle bulunma hali –de hali olarak açıklıyoruz.

Bu dersimizde daha önceden de bildiğimiz basit bir konuyu tekrar ederken farklı ve önemli bir durumda farketmiş olduk.

Sizde aşağıdaki link aracılığı ile فِي الْأَرْضِ yeryüzünde kelimesini Kur’an-ı Kerim’de aratabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Kur’an-ı Kerim’de فِي الْأَرْضِ yeryüzünde kelimesini aratırken üzerinde işaretleri في الارض olmadan yazmalısınız. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Derslerin pdflerini download bölümünden indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir