Ezber Çalışmaları 5

 

Bu beşinci ezber dersimizde Tevbe Suresi 9/119. Ayetinin başlangıç kısmı olan يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا kısmına çalışacağız.

 

Peki, bu çalışmamızı nasıl yapacağız? Öncelikle bu çalışmış olduğumuz يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا ayetin başlangıç kısmını aşağıdaki link aracılığı ile Kur-an’ı Kerim’de aratacağız. Hangi surelerde geçtiğini göreceğiz. Bu çalışmayı kendimiz yaparken harflerin üzerinde işaretleri yokken linke tıkladığımızda karşımıza gelen sayfaya يا ايها الذين امنوا şeklinde yazacağız.

Bu yapmış olduğumuz çalışmayı aynı zamanda bir yazı çalışması olarak da düşünebiliriz. Hatta siz ayetin tamamını da yazmaya çalışabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Her ne kadar bu beşinci dersimizde sadece ayetin giriş kısmına çalışıyor olsak da ayetin son kelimesine baktığımızda önceki derslerimizde gördüğümüz مَعَ الصَّادِقِينَ ifadesini görüyoruz.

Çalışmamızı yaparken daha önceki derslerde görmüş olduğumuz bilgileri bu ayet üzerinde de görmeye çalışalım lütfen. Ayetin son kelimesinin neden الصَّادِقِينَ şeklinde bittiğini düşünelim. Görmeye çalışalım. Çoğullarda belirtme halinde ve cer halinde alt çizgi olduğunu birinci ezber dersimizde Bakara Suresi 153. Ayet üzerinden aşağıdaki cümlelerle açıklamaya çalışmıştık.

 

Youtube kanalımızdaki videolardaki derslerimizde مع, في, أمام gibi harfi cerleri örnek cümleler içerisinde görmüştük. Bu harfi cerler gelmiş oldukları isimlerin son harflerini alt çizgi yapıyordu. Ev بيتٌ, belirli bir ev için  البيتُderken evde demek istediğimizde في البيتِ diyorduk.

Bakara Suresi 153. ayetin son cümlesinde مع yı görmekteyiz. Bu مع harfi cerinden sonra ise çoğul bir isim gelmekte. Bu çoğul isim yalın halde صَابِرُونَ dir. Ayetteki bu ismi incelemeden önce çoğullarla ilgili birkaç örnek verelim.

Öğretmen معلمٌ, öğretmenler معلمونَ, öğretmen مدرسٌ, öğretmenler مدرسونَ, müdür مديرٌ, müdürler مدِيرُونَ, müslüman مسلِمٌ, müslümanlar مسلمونَ şeklinde örneklerimizin cümle içerisinde ve harfi cerden sonra nasıl değiştiklerine bakalım.

Kalem قلمٌ, belirli bir kalem القلمُ, kalemi aldım أخذتُ القلمَ, kalemi aldım derken kalemin son harfinin belirtme halinden dolayı üst çizgi olduğunu derslerimizde görmüştük. Kalemi derken bu üst çizgi ile i belirtme halini kullanıyoruz. Evde oturdum جلستُ في البيتِ, ev بيتٌ, belirli ev البيتُ ancak evde derken harfi cer kurdeleyi alt çizgi yapıyordu.

Aynı şekilde Arapçada çoğul erkeklerde belirtme halinde ve kendisinden önce harfi cer geldiğinde de ismin sonunda değişiklik olmaktadır. Şimdi bu değişikliğe bakalım.

Öğretmen معلمٌ, bilinen öğretmen المعلمُ, Ahmet öğretmenE teşekkür ettiشكر احمد المعلمَ görüldüğü gibi son harfin işareti üst tek çizgi oldu. Öğretmen معلمٌ, öğretmenler  معلمونَ, şimdi Ahmet öğretmenlere teşekkür etti demek istersek شكر احمد المعلمينَ görüldüğü gibi araya bir ye harfi geldi. Öğretmeni gördüm رأيتُ المعلمَ, öğretmenleri gördüm رأيتُ المعلمينَ örneklerinde görüldüğü gibi ismin sonu değişmektedir.

Aynı şekilde harfi cer ile örnek vermek istersek. Ahmet müdür ile konuştu تحدث احمد مع المديرِ, Ahmet öğretmenlerle konuştu تحدث احمد مع المديرين. Örneklerimizde görüldüğü gibi مع harfi cerinden sonra ismin sonu مع المديرِ ve مع المديرين şeklinde değişmektedir.

Arapçada çoğullar erkek, dişi ve düzensiz (kaynak kitaplarda kırık çokluk olarak geçmektedir) olarak üçe ayrılmaktadır. Biz bu ilk ezber dersimizde çoğulların detayına girmeyeceğiz. Bakara Suresi 153. ayetinde geçen مَعَ الصَّابِرِين sabredenLERLE olmaktadır.

Bakara Suresinin 153. ayetinde olduğu gibi bu beşinci dersimizde çalıştığımız Tevbe Suresi 9/119. Ayetinin son kelimesinde de aynı mantıkla مَعَ الصَّادِقِينَ ifadesini görmekteyiz.

 

Bu dersimizde değinmediğimiz aşağıda ayette mavi ile renklendirilmiş kısımları ilerleyen derslerimizde göreceğiz Allah’ın izni ile. Ancak şimdi bir iki şey söylemek gerekirse كُونُوا ifadesi كَانَ fiilinin çekimidir.

 

YouTube kanalındaki videolarımızda ben öğretmenim انا معلم , ben öğretmendim انا كنت معلما , inşaallah öğretmen olacağım انا ساكون معلما ان شاء الله şeklinde örnekler görmüştük. İlerleyen derslerimizde bu konulara da yeri geldikçe değineceğiz nasipse. Şimdilik sadece ayetlerden ilk etapta anlayabileceğim yerlere çalışıyoruz.

Bu dersimizin pdfsini aşağıdaki linkten bütün derslerimizin pdfsini download menüsünden indirebilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir