Ezber Çalışmaları 15

Bu 15. dersimizin Youtube videosunda buradakinden daha farklı bilgiler yer almaktadır.

Bu dersimizde

ما فى السموات وما فى الارض

beraber yazmaya çalışacağız.

Yukarıdaki Nahl Suresi 16/3. Ayetinde kırmızı ile renklendirimiş dersi ve aşağıdaki ayetlerde işaretlenmiş yerleri çalışacağımız bu on beşinci dersimizde. (Allah) gökleri ve yeri hak ile yarattı خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ cümlesinde fiil olarak خَلَقَ fiilini görmekteyiz. Bizim için derece önemli bir fiil. Bu fiil yaratmak anlamına geldiğinden bütün şahıslar için çekimi olmamakta. Biz de fiil kitabımızda bu خَلَقَ fiilinin çekimini almadık. Ancak çalışmalarımızda çokça yer alacak bir fiil. Ayette gökleri ve yeri hak ile yarattı deniliyor. Buradaki belirtme halini umarım görüyorsunuzdur. GökleRİ ve yeRİ hak ile yarattı. Semavat السَّمَاوَاتِ çoğul olduğu için belirtme halinde ve cer halinde alt çizgi alıyor. Yer velarz ise وَالْأَرْضَ belitme halinde üst çizgi alıyor.

Daha önceki derslerimizde fiil olmadığından fi harfi ceri olduğundan السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ olmaktaydı. Örneğin on dördüncü dersimizde Âl-i İmrân Suresinin 3/129. Ayetinde aşağıda göreceğiniz gibi مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ  olmaktadır. YouTube kanalındaki Ezber dersleri ismini verdiğimiz ama amacımızın ezberlemek olmadığı derslerimizde sık sık خَلَقَ fiili ile ilgili ayetlere yer vereceğiz nasipse.

Sizde lütfen aşağıdaki link aracılığı ile diğer meallerde de bakınız.

https://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=16&ayet=3

Diyanet İşleri Meali (Eski)

Onlar ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler: “Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın, Sen münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru”

Diyanet İşleri Meali (Yeni)

Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler.

Diyanet Vakfı Meali

Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler:) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru!

Diyanet Vakfı Meali  191. Ayet Açıklaması

Allah Teâlâ, 190. âyette, göklerin ve yerin yaratılışı ile gece ve gündüzün değişimini, bir başka deyişle, mekân ve zamanın ilâhî kudrete delâletini aklıselim sahiplerinin ibret nazarına sunduktan ve böylece bizden, varlığın gerçek bilgisine ulaşma çabasını göstermemizi, özlü bir ifade ile istedikten sonra; 191. âyette, bu çabayı gösterenlerin, Allah’ın üstün kudretinin ve eşsiz sanatının eserlerini idrak etmeleri sonunda, O’na derin bir saygı ile yönelmelerinin kaçınılmaz olduğunu ortaya koymaktadır.

Âl-i İmrân Suresi 3/191. Ayet

Sizde lütfen aşağıdaki linkten

ما فى السموات وما فى الارض

yazarak aratınız.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.