Ezber Çalışmaları 7

Beşinci ezber dersimizde يا ايها الذين امنوا “Ey iman edenler” Tevbe Suresi 9/119. Ayetinin başlangıç kısmını çalışmıştık.

Bu dersimizde de يا ايها الناس “Ey insanlar” Bakara Suresi 21. Ayetinin başlangıç kısmına çalışacağız.

Her ne kadar bu yedinci dersimizde sadece ayetin giriş kısmına çalışıyor olsak da ayetin son cümlesine baktığımızda YouTubedeki derslerimizde gördüğümüz لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ifadesini görüyoruz.

Aynı şekilde yine kanaldaki derslerimizde gördüğümüz yarattı خَلَقَ fiilinin sonundaki bitişik zamirini görebiliyoruz. Sizi yarattı خَلَقَكُمْ devamıında sizden önce مِنْ قَبْلِكُمْ ve son olarak umulur ki korunursunuzu لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ görüyoruz. Ayetteki “ve ki o” وَالَّذ۪ينَ daha önceki derslerimizde kısaca bir değinmiştik ayrıca ayette عبد fiilinin çok insanlar için emir hali olan اعْبُدُوا görmekteyiz.

Birinci YouTube dersimizde gördüğümüz rab (rabbun) رَبٌ , senin rabbin (rabbuke) رَبُّكَ , sizin rabbiniz (rabbukum) رَبُّكُمْ , ayette geçen şekli ile “Rabbinize kulluk ediniz” ifadesini veren belirtme hali ile (rabbEkum) رَبَّكُمْ olduğunu biliyoruz. Belirtme halini üst tek çizgi َ ile gösteriyorduk ve bize belirtme halini veriyordu. Öğretmen معلمٌ ancak öğretmeni gördüm derken raeytu elmuallimE رأيت المعلمَ şeklinde olduğunu hatırlayınız lütfen.

İlerleyen derslerimizde daha detaylı bir şekilde üzerinde duracağız Allah’ın izni ile. Biz şimdilik ayetin giriş kısmı olan يا ايها الناس “Ey insanlar” kısmına çalışacağız. Ancak ayetin diğer kısmına baktığımızda aşağıdaki şekilde görebilmeliyiz.

Bakara Suresi 2/21. Ayet

Bu yapmış olduğumuz çalışmayı aynı zamanda bir yazı çalışması olarak da düşünebiliriz. Hatta siz ayetin tamamını da yazmaya çalışabilirsiniz. Kur-an’ı Kerim’de başka yerlerde geçiyor mu? Geçiyorsa hangi surelerde geçiyor şeklinde çalışma yapabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yedinci Ezber Dersinin Pdfsi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir