Ezber Çalışmaları 9

Bu dokuzuncu dersimizde إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ Bakara Suresinin 168.ayetinin son cümlesine çalışacağız. Ancak ayetin başlangıç cümlesine baktığımızda

Beşinci ezber dersimizde يا ايها الذين امنوا “Ey iman edenler” Tevbe Suresi 9/119. Ayetinin başlangıç kısmını çalışmıştık.

Yedinci ezber dersimizde ise يا ايها الناس “Ey insanlar” Bakara Suresi 21. Ayetinin başlangıç kısmına çalışmıştık.

Bu dokuzuncu ezber dersimizde ise Bakara Suresinin 168.ayetinin de يا ايها الناس “Ey insanlar!” ile başladığını görmekteyiz.

Bu dersimizde çalışacağımız إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ “Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” İki kelime öğreneceğiz bu dersimizde birisi عَدُوٌّ düşman, diğeri ise مُبِينٌ apaçık. Cümlenin başlangıcında geçen innehu إِنَّهُ şüphesiz o ve devamında gelen lekum لَكُمْ zaten daha önceki YouTube derslerimizden bildiğimiz şeyler.

Ayetin son cümlesini daha önceki derslerimizde olduğu gibi yazarak çalışabileceğimiz gibi aşağıdaki link aracılığı ile Kur’an-ı Kerim’de de aratabiliriz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Kur’an-ı Kerim’de aratırken harflerin üzerinde işaretleri olmadan انه لكم عدو مبين şeklinde yazmamız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Sizlerde aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yazarak Kur’an-ı Kerim’de انه لكم عدو مبين “Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” İfadesinin Bakara  2/168, Bakara  2/208, En’âm  6/142, Yâsîn  36/60 ve Zuhruf  43/62 surelerinde geçtiğini görünüz lütfen. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Dersin pdfsini indir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir