Amacımız

BİZ KİMİZ?

Her hangi bir parti, dernek, vakıf vb gibi kurumlar ile bir ilişkimizin olmadığını öncelikle söylemek istiyoruz.

AMACIMIZ

Her ne kadar Arapça zor bir dil olarak biliniyor olsa da biz herkesin en azından kendisini ifade edebilecek kadar Arapça’yı kısa surede öğrenebileceğine inanıyoruz.

 

Aynı şekilde Kur’an-ı Kerim‘in anlaşılamayacağı, çok eskilerde kalmış bir dil olduğu, günümüzde Arapların dahi Kur’an-ı Kerim’i anlayamadığı, günlük yaşamda kullanılmayan bir dil olduğu şeklinde yaygın olan görüşün aksine kısa bir sürelik çalışma ile bile çok fazla ayetin anlaşılabileceğini göstermek amacı ile YouTube kanalını ve sitemizi açtık.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْاٰنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ

Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

Kamer Suresi 54/17, 22, 32, 40. Ayet

بسم الله الرحمن الرحيم

ولقد يسرنا القران للذكر فهل من مدكر

Kamer Suresi 54/17, 22, 32, 40. Ayet

 

HEDEFİMİZ

İsmin hallerinden ve düzenli düzensiz fiillerin birbirinden ayrımından faydalanılarak kısa surede çok fazla ayetin anlaşılabileceğini göstermek.

 

Bu hedefimiz doğrultusunda 39 dersten oluşan bir ders videosu serisi hazırladık. Bu videoların ardından Ezber ismini verdiğimiz, Kur’anıı Kerim’de kelime aratmaları yaptığımız bir başka video serisi hazırladık. Ezber serisinin ardından ise 10 günde 10 Ayet, 20 günde 20 ayet vb devam eden videolarımıza halen devam etmekteyiz.

 

39 dersten oluşan hızlı Arapça serimizde hedefimiz bir kişiye ulaşabilmekti. Sadece bir kişinin dikkatini çekebilmekti. Hedefimizin sadece bir kişi olmasının sebebi videoları çekmeden önce çevremizde Arapça’ya meraklı, Kur’an-ı Kerim’i anlamak isteyen kişilere, Kur’an-ı Kerim’i anlamak için dilbilgisi kitaplarındaki karışık terimlere gerek olmadığını söylememize rağmen kimseyi inandıramıyorduk.

 

İnsanlar, Kur’an-ı Kerim’in kolay kolay anlaşılamayacağı şeklinde garip bir ön yargıya sahipler.

 

Çevremizde kimseyi ikna edemeyince videolarla insanlara ulaşmak istedik. Amacımız bir kişinin dikkatini çekebilmekti. Çünkü çevremizde bir kişiyi bile yeni bir yöntemle çalışma yapılabileceğine, karmaşık tanımlamalara gerek olmadığına inandıramamıştık.

Üstelik Kur’an-ı Kerim’de, Kur’an-ı Kerim’in kolaylaştırıldığı şeklinde ayetler bulunmaktadır.

 

Gökyüzündeki yıldızları, toprağın altındaki ve üstündekileri, okyanusların derinliklerindeki milyarlarca çeşit canlıyı yoktan var eden, âlemlerin rabbi olan Allah’dır.

 

Âlemlerin rabbi olan Allah’ın, Kur’an-ı Kerim’i gönderdiğine inanmak ve aynı zamanda bu kitabın kolay kolay anlaşılaMAyacağına inanmak ne büyük bir şaşkınlık.

 

Her şeyi yoktan var eden Allah’tır. Doğmamış, doğurulmamıştır. Rahman’dır. Rahim’dir. Uyumaz, uyuklamaz, yorulmaz, hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Yanılmaz, unutmaz, sözünden dönmez diyip. Ancak göndermiş olduğu kitap öyle kolay anlaşılamaz. İman edip ardından da böyle saçma sapan bir cümle kurmak! Gerçekten de bu şekilde düşünen insanların sayısı hiç de az değil.

 

Bu ve buna benzer çok fazla örnek verilebilir. Belki de en üzücüsü, bilgisayar çağında yaşamamıza rağmen, yüz yıllardır devam eden tamamen ezbere dayalı yorucu ve uzun bir yöntemin sanki tek geçerli yöntemmiş gibi insanlara sunulması.

 

Kurslardan, YouTube videolarına, gönüllü Arapça öğretmenlerinden, akademisyenlere kadar herkesin aynı yöntem ile devam etmesi son derece şaşırtıcı. (Nedir bu yöntem? Fiil çekimlerinin ezberlenmesi, ikililer, sayılar, mefulun bih vb Arapça tanımlar.)

 

 

Biz hızlı öğreniyorum olarak Kur’an-ı Kerim’in yine ayetlerde belirtildiği gibi kolaylaştırıldığına inanıyoruz. Mevcut öğretim yönteminin zor, uğraştırıcı, uzun, gereksiz tanımlarla dolu olduğunu söylüyor. Ve yeni yöntemlerle bunu göstermeye çalışıyoruz.

 

Kur’an-ı Kerim’e, yine Kur’an-ı Kerim’den çalışmak gerektiğini düşünüyor. Bunun bir değil binlerce çalışma yönteminin olabileceğine inanıyoruz.

 

Biz, ismin hallerinden ve fiillerin düzenli düzensiz ayrımından faydalanarak videolarımızı yapıyoruz.

 

Güzel giyinen, tatlı tatlı konuşan, Kur’an-ı Kerim’i anlamak kolay değil öyle mealler var üstelik diyenlere kanmayın. Kur’an-ı Kerim’i anlamak kolaydır.

 

Âlemlerin rabbi olan Allah, kolaylaştırdık diyorsa kolaydır. Eğer siz anlamıyorsanız ya da zorlanıyorsanız. Ya yöntem hatalıdır ya da anlatan kişidedir problem.

 

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir