Ezber Çalışmaları 14

Aşağıdaki link aracılığı ile diğer meallere bakabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=3&ayet=129

Bir önceki dersimizde gördüğümüz

On üçüncü dersimizde Bakara Suresi 2/107. Ayetinde لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ isim tamlaması olarak görmüştük. 

Bu on dördüncü dersimizde Âl-i İmrân Suresi 3/129. Ayetinde مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ yerde ve gökte ne varsa şeklindeki ifadeyi görüyoruz.

Her ne kadar bu dersimizde ayetin son cümlesi olan وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir, cümlesine çalışacağız.

Her ne kadar ayetin son cümlesine çalışıyor olsak da aşağıda kırmızı ile renklendirilmiş cümle içindeki fiillere ve لِمَنْ يَشَاءُ kimi dilerse kısmına dikkat edelim lütfen.

Eğer ayettin birinci cümlesinin tamamını inceleyecek, ezberleyecek olsaydık وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ başlanğıç kısmındaki وَلِلَّهِ nin üzerinde işaretleri olmasa idi.

Beraber düşünelim şimdi. Nasıl okuyabilirdik والله vallahu, vallahi? Diyelim ki böyle okuduk! Cümlenin anlamı bozukacaktı. Örneğin vallahu diye okusak yanılarak Göklerdeki her şey ve yerdeki her şey ve Allah. Hata yaptığımızını anlayacağız. Ya da vallahi şeklinde okuyacak olsak Göklerdeki her şey ve yerdeki her şey vallahi olacak yine anlam bozulacak. Dolayısıyla üzerinde işaretler olmadan da cümlenin devamına bakarak ولله ما في السموات وما في الارض ve lillahi şeklinde okumamız gerektiğini anlayabiliriz.

Ayette وَلِلَّهِ le cer harfinin ismin sonunu alt çigi yaptığını görebiliyorsunuzdur. Konumuz değil ancak vallahi derken de alt çizgi olmaktadır. Sebebi buradaki vav’a yemin vav’ı denir ve alt çizgi yapar.

Lütfen sizde Âl-i İmrân Suresi 3/129. Ayetinin son cümlesi olan وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ yazmaya çalışınız ve aşağıdaki link aracılığı ile doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz. Arama yerine aşağıdaki şekilde yazmanız gerekmektedir.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

2 YORUM

comments user
Ahmet

Allah razı olsun

    comments user
    admin

    Amin. Allah sizden de razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir