Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamak için neler yapabiliriz?

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamak için neler yapabiliriz?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerinin yapmış olduğu konuşmalar. Özellikle tarihi olayların olduğu günlerdeki konuşmaların son derece önemli olduğunu bir gerçektir. Geçmiş zamanlarda olan olaylarla ilgili yazarlar kitap yazarlarken kendi düşünceleri doğrultusunda olayları olduklarından daha farklı gösterebilirler. Ancak mecliste kürsü dokunulmazlığı olan milletvekillerinin yapmış olduğu konuşmalar kendi görüşleri, partilerinin görüşleri oldukları gibi Türkiye’nin alması gereken tavrı yansıttığı içinde son derece önemlidir. Aynı zamanda nelerin yaşandığı, hangi kararların alındığı en doğru bir şekilde bu tutanaklardan öğrenebiliriz.

Google’ye TBMM tutanaklar yazdığınızda yıllara göre erişim sağlanabiliyor. Yıllar önce yapılan gizli tutanaklar da aradan on yıl geçtiği için halkın erişimine açılıyor. Bunlarında günümüzü anlamak bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

1990-2000’li yıllar arası Irak’a amborgonun olduğu yıllardır.

1995 yılında Ankara’da yapılan birinci islam şurasınında yine önemli olduğunu düşünüyorum. Neredeyse Türkiye’deki bütün siyasi partilerin genel başkanları bu toplantıda konuşmalar yapıyorlar.

Yine google’den birinci islam şurası şeklinde arattığınızda pdflere ulaşabilirsiniz.

Google’ye yoktez yazdığınızda. Türkiye’deki üniversitelerde yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinden yayıncıların izin verdiklerine ulaşılabiliyor.

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

Gazetelerin, televizyonların söyleyemedeği, değinemedi ya da değinmediği konulara akademisyenler oldukça detaylı bir şekilde sayılarla vesaire sansürsüz bir şekilde değinebiliyorlar.

İşin güzel tarafı yukarda yazıklarımızın tamamına internetten ücretsiz bir şekilde ulaşabilmektedir.

Victor Malarek’in yazmış olduğu aşağıda linkini verdiğim kitap amerika ve avrupanın iç yüzünü göstermesi bakımından önemli. Kitapta amerika’da köleliğe karşı olan derneklerin olduğundan bahsediliyor. Kitabın konusu avrupa’da kaçırılan ve satılan 18 yaş altı çocuklar. Avrupa’nın farklı ülkelerinden kaçırılan çocukların dillerini bilmedikleri başka ülkelerde köle olarak satılmalarından bahsediyor. Bu tip konulara televizyonlarda gazetelerde rastlamak mümkün olmuyor. Zaten gazeteci olan yazar da bunu gazetelerde haber yapamadığı için kitap olarak yazmaya karar vermiş. Kitap şu anda satış dışı gözüküyor. Belki sahaflarda bulabilirsiniz.

Buna benzer aslında pek çok konunun açık bir şekilde gazetelerde televizyonlarda bahsedilemeyeceğini düşünmek abartı olmaz. Bu yüzden de Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmek için akademisyenlerin yapmış oldukları bazı doktora çalışmalarının, yürekli bazı yönetmenlerin çektikleri filmlerin bizler için önemli olduğunu düşünüyorum.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/natasalar-yeni-kuresel-seks-ticaretinin-icyuzu/63476.html

Arapça Ders videolarımıza YouTube Hızlı Öğreniyorum isimli kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/hizliogreniyorumarapca

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir