İlk Düzensiz Fiilimiz

İlk Düzensiz Fiilimiz

İlk düzensiz fiilimizin Kur’an-ı Kerim’de çok geçiyor olması sebebiyle قال olmasına karar verdik.

Sitemizin ve Youtube daki kanalımızın en önemli farklı arapça öğretimine yeni bir yaklaşım sağlayabilmek dolayısı ile cümlelerimiz bu şekilde olmasına karar verdik ya da nasıl olmalı gibi ifadeler içermekte.

Şu kadar fiil çeşidi vardır şunlardır gibi genelde arapça kaynak kitaplarda geçen ifadelere o yüzden yer vermiyoruz. Amacımız daha kolay nasıl Kur’an-ı Kerim’i anlayabilirize bir yol ya da yollar bulabilmek.

Biz şunun farkındayız. Mevcut öğretim yöntemi oldukça zor ve uğraştırıcı yıllar yıllar sürüyor. Oysa insanların okulları, işleri, çocukları var. Mevcut öğretim yöntemi ile başarıya ulaşmak büyük sabır ve zaman istiyor.

Konumuza dönecek olursak ilk öğreneceğimiz düzensiz fiilin قال olmasına karar verdik. Bu arada düzensiz fiil ne demek bir önceki yazımızda ondan bahsetmiştik. Kısaca burada tekrarlayalım. Harfleri içerisinde elif vav ye harfleri olan fiilleri biz düzensiz fiiller olarak adlandıracağız.

Bu tanımımızı iki fiil üzerinde görelim.

خلق

قال

Bu her iki fiilde Kur’an-ı Kerim’de sıklıkla geçmektedir.

Düzenli olarak adlandırdığımız Halaga خلق fiiline baktığımızda harflerin içerisinde elif vav ye harflerini göremiyoruz demek ki düzenli fiil diyeceğiz.

Düzensiz fiil olarak adlandırdığımız قال fiiline baktığımızda ise elif vav ye harflerinden elif var ve bu harf uzatma görevi görüyor demek ki düzensiz fiil grubuna alacağız.

Uzatma görevi ne demek? Okunmayan harfler olarak tanımlayabiliriz. Bu diğer kaynak kitaplarda da bu şekilde geçmektedir. Bu uzatmanın nasıl olduğunu, harfin okunmamasını video derslerimizde anlatmıştık. Düzenli ve düzensiz fiiller isimli videolarımızı izleyebilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim’de قال geçtiği 805 ayet vardır.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir