İkinci Ezber Dersimiz

İkinci Ezber Dersimiz

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Bakara Suresi 153. Ayet

Bu ikinci dersimizde yeni bir ayete geçmeden önce ilk derste çalışmış olduğumuz Bakara Suresi 153. ayetinin son cümlesindeki مَعَ الصَّابِرِينَ ifadesini Kur-an’ı Kerim’de beraber aratalım.

Googlede Kur-an’ı Kerim’de Arapça kelime arama yazdığınızda karşınıza gelen ilk sonuca tıkladığınızda ya da adres çubuğuna https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php yazdığınızda sizde arama yapabilirsiniz.

Kur-an’ı Kerim’de arama yaparken arattığınız kelimeyi yanlış yazma ihtimalinizin olduğunu lütfen göz önünde bulundurun. Arama sonuçlarında her hangi bir şey bulunamaz ise aradığım kelime Kur-an’ı Kerim’de yokmuş diye düşünmeyin lütfen. Hatalı yazmış olabilirsiniz.

Evet, Kur-an’ı Kerim’de مع الصابرين ifadesini arattığımızda karşımıza 7 sonuç geldiğini göreceğiz. Bakara Suresi 2/153, Bakara Suresi 2/249, Âl-i İmrân Suresi 3/146, Enfal Suresi 8/46, Enfal Suresi 8/66, Enbiya Suresi 21/85 ve Saffat Suresi 37/102 de  مع ve  الصابرينgeçtiğini göreceksiniz. Ancak Âl-i İmrân Suresi 3/146 ve Enbiyâ Suresi 21/85 مع ve  الصابرين ayrı ayrı geçtiğini göreceksiniz.

Dolayısıyla Kur-an’ı Kerim’de مع الصابرين beraber bir şekilde Bakara Suresi 2/153, Bakara Suresi 2/249, Enfal Suresi 8/46, Enfal Suresi 8/66 geçmektedir.

Bizim ilk dersmizde çalışmış olduğumuz Bakara 2/153 إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ  ayetindeki مع الصابرين ifadesinin geçmiş olduğu diğer ayetlere beraber bakalım.

Bakara 2/153 إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

Bakara 2/249 والله مع الصابرين

Enfâl 8/46 ان الله مع الصابرين

Enfâl 8/66 والله مع الصابرين

Görmüş olduğumuz gibi meallerine bile bakmadan anlayabiliyoruz. Burada şunu söyleyebiliriz. Derslerimizin ismine her ne kadar ezber demişsek de aslında anlayabildiğimizi anlayabileceğimizi sizlerde görüyorsunuzdur. Çalışmalarımızın en önemli yerini Kur-an’ı Kerim’de arama yapma olacağını söylemeliyiz.

Aratma yaptığımız مع الصابرين ifadesi ile ilgili olarak karşımıza 7 sonuç çıkmıştı. Bu 7 sonuçtan 4’ünde مع الصابرين şeklinde مع ve  الصابرين yan yana geçerken diğer 3’ünde مع ve  الصابرين aynı ayette geçmekte ama ayrı ayrı yerlerde geçmekteydi.

Şimdi مع ve  الصابرين nin ayrı ayrı geçtiği üç ayetin son cümlelerine bakalım.

Âl-i İmrân 3/146 والله يحب الصابرين

Enbiyâ 21/85 من الصابرين

Sâffât 37/102 من الصابرين

Bu üç ayetten Âl-i İmrân 3/146’da geçmekte olan sevmek fiilini derslerimizde görmüştük. Enbiyâ 21/85 ve Sâffât 37/102. ayetlerde geçen من yine derslerimizde görmüş olduğumuz harfi cerlerdendi ve den, dan anlamına gelmekteydi.

Görüldüğü gibi sadece bir iki kelime, harfi cer ya da fiil bilmekle bile epey bir şeyler anlayabiliyoruz. Çalışmalarımızı ne kadar uzun süreli devam ettirirsek başarımızda o kadar artacaktır Allah’ın izniyle.

إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Bakara Suresi 153. Ayet

وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ

Allah, sabredenlerle beraberdir.

Bakara Suresi 249. Ayet

اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِر۪ينَۚ

Allah sabredenlerle beraberdir.

Enfâl Suresi 46. Ayet

وَاللّٰهُ مَعَ الصَّابِر۪ينَ

Allah, sabredenlerle beraberdir.

Enfâl Suresi 66. Ayet

وَإِسْمَاعِيلَ وَإِدْرِيسَ وَذَا الْكِفْلِ كُلٌّ مِنَ الصَّابِرِينَ

İsmail’i, İdris’i ve Zülkifl’i de hatırla. Bunların hepsi sabredenlerdendi.

Enbiyâ Suresi 85. Ayet

سَتَجِدُنِي إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ

İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.

Sâffât Suresi 102. Ayet

Sâffât Suresi 102. ayette geçen fiil derslerimizde görmüş olduğumuz وجد fiili. Hafleri içerisinde وجد ve harfi bulunmasından dolayı düzensiz fiil diyorduk. Üç harfili geçmiş zaman fiili olan وجد fiilinin şimdiki-geniş zamanda (muzari) de çekimlemek için başına entenin te’sini getiriyorduk. Yecidu o buluyor. Tecidu sen buluyorsun şeklinde. Ayete baktığımızda سَتَجِدُنِي se gelecek zaman takısını görüyoruz. Setecidu bulacaksın. Fiillin sonuna eklenen ne ve ye harfleri ile beni bulacaksın anlamına geliyor. YouTubedeki derslerimizde fiillerin ve isimlerin sonuna eklenen bitişik zamirlerden bahsetmiştik.

Bu çalışmalarımızda çalışmış olduğumuz isimlere, isimlerin sonuna, fiillere, fiillerin sonuna ve başına gelen eklere dikkat edersek çalışmamız biraz daha heyecanlı ve güzel olur diye düşünüyoruz. Aynı zamanda bu ayetleri daha iyi anlayabilmemizi, öğrenebilmemizi de kolaylaştıracaktır.

Bakara 2/153 إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

Bakara 2/249 والله مع الصابرين

Enfâl 8/46 ان الله مع الصابرين

Enfâl 8/66 والله مع الصابرين

Âl-i İmrân 3/146 والله يحب الصابرين

Enbiyâ 21/85 من الصابرين

Sâffât 37/102 من الصابرين

Bu ikinci dersimizin sonunda yukarıdaki ayetleri incelemiş olduk. Bu ikinci dersimizde Kur-an’ı Kerim’de مع الصابرين ifadesini aratmıştık. Siz çalışmanıza sadece الصابرين ya da مع  ile de devam edebilirsiniz.

Derslerin pdfsine download menüsünden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir