Arapça Nasıl Öğrenilmez?

Arapça Nasıl Öğrenilmez?

Klasik yöntemi, fiil çekimlerinin bütün şahıs zamirlerine göre ezberlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Var olan kaynaklara baktığımızda bu yöntemin yüzyıllardır yaşadığımız coğrafyada tek geçerli yöntem olduğunu görürüz. Her ne kadar geçerli bir yöntem olsa da zor olduğunu da kabul etmemiz gerekmektedir. Eskiden insanlar medreselere de uzun süre çalışma imkanı bulabiliyorlardı belki ama günümüzde ise haftalarımızı, aylarımızı ister istemez böyle bir yönteme ayırma imkanımız mümkün olmamakta.

Biz YouTube videolarımızda, fiil çekimlerini bütün şahıs zamirlerine göre ezberleme gibi bir yöntem tercih etmedik. Konuşma dilinde sıklıkla kullandığımız ben, sen ve o üzerinde durarak ilk cümlelerimizi kurmaya gayret gösterdik. Ben, sen ve o şahıs zamirlerine iyice alıştıktan sonra diğer şahıs zamirlerine geçiş kolay olmakta.

Etne’nin te’si yerine nahnu’nun ne’sini fiilin başına getirdiğimizde bütün fiilleri şimdiki – geniş zamana göre çekimlemek daha kolay olmakta. İlerleyen zamanlarda sitemizde günlük konuşmalara yönelik çok daha fazla cümle örnekleri vermeye gayret edeceğiz. 

.نحن نتعلم اللغة العربية

2 YORUM

comments user
Muhammet Emre Ergin

Hocam ben de düşünüyordum nasıl bu kadar hızlı arapça öğrendiğimi, demek ki bu sebeptenmiş, diğer yöntemlerle öğrenmeye çalıltığım zaman bir fiilin bütün zamirlerdeki çekimlerini öğrenip sonra diğerine geçmek gerçekten çok zaman kaybı ve çalışma şevkini de kırıyor. Ama sizin yönteminizle arapça olarak en azından bir kemik yapı oluşmaya başladı bende ve şimdi bunun etrafına bir şeyler eklemek daha kolay, Allah razı olsun, çok büyük emek harcamışsınız videolara.

    comments user
    admin

    Allah sizden de razı olsun. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bu şekilde anlattığımda çevremdekiler alt çizgi, üst çizgi, belirtme hali derken sanki hafife alıyormuşum gibilerine geliyordu ki böyle olmaz diyorlardı. Ötre fetha diye söyleyince daha inandırıcı geliyor belki de. Çekimlerin bütün hallerini ezberlemeye çalışmak, düzensiz fiillerden başlamak büyük yanlışlık diye düşünüyorum. Ezber dersleri ismini verdiğim dersleri hazırlamaya çalışıyorum şuan. Adına ezber dedim ama başka bir isim bulamadım. Okuduğumuz gibi anlayabileceğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda ezberlemenin de tabii daha kolay olacağını düşünüyorum. Anlaşılmayan yerlerde, zor gelen yerlerde olmamış bu ders şeklinde, zor gelen yerini de belirterek yorum yazarsanız memnun olurum. İlerleyebilmemiz için eleştirel yorumların çok faydalı olacağına inanıyorum. Başarılar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir