Düzenli ve Düzensiz Fiiller

Düzenli ve Düzensiz Fiiller

Çalışmalarımızda biz fiilleri düzenli ve düzensiz fiiller olarak ikiye ayırmanın çok daha kolay olacağını düşündük.

Böyle bir sınıflama işimizi çok fazla kolaylaştıracak. Arapça kaynak kitaplara baktığımızda ise böyle bir ayırım söz konusu değil dolayısıylada kara karışık bir şekilde ilerliyor fiil çalışmaları.

Biz çalışmalarımızda ise daha sakin, daha kendinden emin ne yaptığını bilir bir şekilde ilerleyeceğiz Allah’ın izni ile.

Gelelim düzenli ve düzensiz fiiller ile neyi kastettiğimize. Harfleri içerisinde elif vav ye harfleri olan fiilleri biz düzensiz fiiller olarak adlandıracağız.

Bu tanımımızı iki fiil üzerinde görelim.

خلق

قال

Bu her iki fiilde Kur’an-ı Kerim’de sıklıkla geçmektedir.

Düzenli olarak adlandırdığımız Halaga خلق fiiline baktığımızda harflerin içerisinde elif vav ye harflerini göremiyoruz demek ki düzenli fiil diyeceğiz.

Düzensiz fiil olarak adlandırdığımız قال fiiline baktığımızda ise elif vav ye harflerinden elif var ve bu harf uzatma görevi görüyor demek ki düzensiz fiil grubuna alacağız.

Uzatma görevi ne demek? Okunmayan harfler olarak tanımlayabiliriz. Bu diğer kaynak kitaplarda da bu şekilde geçmektedir. Bu uzatmanın nasıl olduğunu, harfin okunmamasını video derslerimizde anlatmıştık. Düzenli ve düzensiz fiiller isimli videolarımızı izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda fiilleri düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayıracağımızdan ve çalışmalarımıza bu şekilde devam edeceğimizden bahsettik.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir