Birinci Hata Harflerin Öğretilmesi

Birinci Hata Harflerin Öğretilmesi

Hedefimiz anlamak! Peki ama nasıl bir yöntemle? Sorusuna cevap arıyorduk. Ve bu yazımızı şu sekilde bitirmiştik.

Uzun süredir doğru yöntemin ne olacağını düşünüyoruz. Ve bu düşüncelerin sonucunda her ne kadar net bir yöntem belirleyememiş olsak da kesinlinlikle mevcut öğretim şeklinin baştan sona hatalı olduğunu düşünüyoruz.

Evet baştan sona hatalı olduğunu düşünüyorum. Burada bana itiraz edebilirsiniz. Herkes yanlış mı biliyor diyebilirsiniz. Ve bende size

بسم الله الرحمن الرحيم

ولقد يسرنا القران

şeklinde cevap veririm. Madem mevcut öğretim yöntemi iyi, güzel ve başarılı neden kimse kısa sürede Kur’an-ı Kerim‘i anlar duruma gelemiyor?

Üstelik ayet ortadayken “Biz Kur’an-ı kolaylaştırdık

Gelelim mevcut öğretim metodundaki eleştirilerime.

Harflerle başlamak hele hele bütün harfleri yeni başlayan bir kişiye ezberletmeye çalışmak son derece büyük bir hata diye düşünüyorum.

Kur’an-ı Kerim‘i okumak anlamak için heyecanlı bir kişiyi daha başlar başlamaz usandırmak, yormak bir türlü Kur’an-ı Kerim‘e geçirmemek anlaşılır gibi değil.

Bizim uygulamamız gereken yöntemde kişi hemen daha birinci gün birinci dakikada Kur’an-ı Kerim‘i eline almalı ve hemen anlamaya başlamalı.

Kesin bir bilgi olmasa da ülkemizde Kur’an-ı Kerim kurslarına büyük bir çoğunlukla küçük çocuklar gidiyor diyebiliriz. Böyle söylesek çok yanlış bir bilgi olmaz her halde.

Orta yaş ve daha üzeri yaşlardan da onbinlerce insan da aslında küçük çocukların yaşadığı sorunu yaşıyor.

Harfler, harflerin çıkış yerleri, bitmek bilmeyen tecvid kuralları. Derslerinde başarılı olup tevcid kurallarını bir türlü öğrenemeyen kişilerin olduğunu duymuşsunuzdur. Ya da kursları bırakan kişilerin olduğunu.

Okul dersleri olan, üniversite sınavına hazırlanan, belediyede çalışan, esnaf olan, işsiz kalmış olan, işinden gücünden bir türlü firsat bulamadığını söyleyip emeklilik yıllarında öğrenmeyi planlayan, iki çocuklu bir ev hanimi, çalışan anne, eşinden boşanmış çocuğu ile yasayan bir baba ya da anne. İş hayatı, stress, ekonomik sorunlar vs vs vs.

On binlerce, yüz binlerce insan Kur’an-ı Kerim‘i anlamak isterken daha harflerde eleniyor. Kimisi tecvidde eleniyor. Her seyi başaran. Harfleri öğrenen, tecvidi öğrenen de bir türlü Kur’an-ı Kerim‘i anlamaya başlayamıyor.

En iyi durumda olanlar hiç pes etmeyenler. Sürekli Kur’an-ı Kerim‘i okuyup ayni zamanda da meal okuyanlar. Artık okuya okuya meal ezberleniyor.

Ne kadar uğraşılırsa uğraşsın yıllar yıllar geçse de tam anlamı ile bir başarı elde edilemiyor.

Bana kalırsa en büyük problem harflerden başlamak daha da doğrusu bütün harfleri ezberletmeye çalışmak.

Biz yeni yöntemimizle hemen birinci günün birinci dakikasında Kur’an-ı Kerim‘e geçmeliyiz.

Kur’an-ı Kerim‘i anlamak için heyecanla, merakla, kafasinda sorularla kursa gelen, video başına oturan, sizin yanınıza gelen kişi daha birinci dakikada Kur’an-ı Kerim‘i eline alip, anlamaya başlayıp “bu iş olacak” diyebilmeli.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

يسم الله الرحمن الرحيم

ولقد يسرنا القران للذكر فهل من مدكر

Rahman Suresi 54/17. 12. 22. Ve 40. Ayetler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir