Beşinci Ezber Dersimiz

Beşinci Ezber Dersimiz

Bu beşinci ezber dersimizde Tevbe Suresi 9/119. Ayetinin başlangıç kısmı olan يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا kısmına çalışacağız.

            Peki, bu çalışmamızı nasıl yapacağız? Öncelikle bu çalışmış olduğumuz يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا ayetin başlangıç kısmını aşağıdaki link aracılığı ile Kur-an’ı Kerim’de aratacağız. Hangi surelerde geçtiğini göreceğiz. Bu çalışmayı kendimiz yaparken harflerin üzerinde işaretleri yokken linke tıkladığımızda karşımıza gelen sayfaya يا ايها الذين امنوا şeklinde yazacağız.

            Bu yapmış olduğumuz çalışmayı aynı zamanda bir yazı çalışması olarakta düşünebiliriz. Hatta siz ayetin tamamını da yazmaya çalışabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

            Her ne kadar bu beşinci dersimizde sadece ayetin giriş kısmına çalışıyor olsak ta ayetin son kelimesine baktığımızda önceki derslerimizde gördüğümüz مَعَ الصَّادِقِينَ ifadesini görüyoruz.

            Çalışmamızı yaparken daha önceki derslerde görmüş olduğumuz bilgileri bu ayet üzerinde de görmeye çalışalım lütfen. Ayetin son kelimesinin neden الصَّادِقِينَ şeklinde bittiğini düşünelim. Görmeye çalışalım. Çoğullarda belirtme halinde ve cer halinde alt çizgi olduğunu birinci ezber dersimizde Bakara Suresi 153. Ayet üzerinden aşağıdaki cümlelerle açıklamaya çalışmıştık. Dersin tamamına buradan https://www.hizliogreniyorum.com/ezber-calismalari-5/ ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dersin pdfsini http://www.hizliogreniyorum.com/pdfler/05_ezber.pdf linkinden indirebilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir