Oku Beşinci Ders

HARFLERİN ÜZERİNDEKİ İŞARETLER

Arapça’da harfleri kolay okuyabilmek için üzerlerine işaretler konulmuştur. Bu işaretler fetha, damme gibi isimlerle adlandırılmıştır. Ancak bu şekil bir adlandırma ilerleyen konuları zorlaştırmaktadır. Biz yaygın olarak kullanılan bu tanımlar yerine daha kolaylaştırabilmek ve hızlı ilerleyebilmek için aşağıdaki isimleri vereceğiz.

                İşaretleri bu şekilde isimlendirmek özellikle ileride göreceğimiz konularda bizim işimizi son derece kolaylaştıracaktır.

            Arapça’da bütün isimlerin sonu ٌ işareti ile bitmektedir. Ülkemizdeki bütün Arapça kaynak kitaplarda ve anlatımlarda bu işarete damme denilmektedir. Damme diğer bütün tanımlamalarda olduğu gibi Arapların kullanım tarzıdır. İlerleyen konularda ise bu tip tanımlamalar işleri içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Dolayısıyla biz bu işarete zor gibi gözüken konuları kolaylıkla aşabilmek için bu işareti çift kurdele olarak isimlendireceğiz.

İsim nedir? Ahmet, Mehmet gibi insanların ve bütün cansız varlıkları ve kavramları karşılayan, onları ifade etmemizi sağlayan kelimelerdir. Böyle bir tanımlama size yetersiz gelebilir belki ancak bizim için önemli olan böyle bir tanımı ezberlemek ya da anlamak değil. Bizim için önemli olan isim ile fiilin farkını bilebilmemizdir.

Masa, sıra, kalem, defter, Ali, Veli, tansiyon, ayna isimlere birer örnektir. Kısaca canlı cansız varlıklara, kavramlara verdiğimiz kelimelerdir. Fiilde ise bir hareket vardır. Oturmak, kalkmak, uyumak, ders çalışmak, düşünmek vb kelimlerde bir hareket bir eylem vardır.

Masa bir isimdir. Her hangi bir hareket yoktur. Masayı taşıyorum derken ise bir iş yapılmakta, bir hareket, bir eylem olmaktadır. Taşımak bir fiildir.

Eğer bu açıklama size yeterli gelmediyse ya da kafa karıştırıcı gelmişse önemli değil. Çünkü arapçada bütün isimlerin sonu çift kurdele ile bitmektedir. Oysa fiiller hiçbir zaman çift kurdele almazlar.

İlerleyen konularımızda isim ile fiil arasındaki farklı çok daha iyi anlayacağız. Şimdi bu derste öğreneceğimiz yeni harfleri ardından da bir isim örneği verelim.

Bu derste öğreneceğimiz ikinci harfimiz y harfi.

Geçen dersimizde öğrendiğimiz T harfini hatırlayalım.

Şimdi bu öğrendiğimiz yeni harflerle bir isim yazalım. İsimlerin sonu çift kurdele ile bitiyordu ve bu özelliği ile fiillerden ayrılıyorlardı.

Bu beytun kelimesinin sonuna bakarak çift kurdele ile bittiğini görerek isim olduğunu söyleyebiliriz. Fiiller hareket bildiren kelimelerdi ve çift kurdele ile bitmiyorlardı.

Bu dersimize kadar öğrendiklerimizin kısa bir özeti.

Kur’an-ı Kerim’de beyt’yi aratmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

İçinde بيت kelimesi geçen 32 ayet bulunmuştur. Aşağıdaki link aracılığı ile bu ayetlere ulaşabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php?kelime=%D8%A8%D9%8A%D8%AA&AramaTipi=hepsi&ara=ara

Öğrendiğimiz her seyi Kur’an-ı Kerim’de aratmayı ihmal etmeyelim lütfen.

İçinde بيت kelimesi geçen 32 ayeti incelediğinizde bazılarında alt çizgi ve üst çizgiler göreceksiniz. Bizim isimlerin sonlarının çift kurdele ile bittiğini söylemiştik. Bu doğru. Ayetlerde alt çizgi ve üst çizgi şeklinde değişmesinin sebebini ilerleyen derslerimizde göreceğiz nasipse.

Bir sonraki derste görüşmek dileği ile çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.