Oku Serisine Başlarken

Kur’an-ı Kerim’i anlamak isteyen ancak harfleri dahi bilmeyen kişiler için Oku isimli bir seri düşünüyoruz. Bu serini amacı harekeler, kurallar, ezber, fiil çekimleri olmadan kişilere Kur’an-ı Kerim üzerinden ve sadece Kur’an-ı Kerim ile çalışarak zorlanmadan, severek ve başka hiçbir kaynak kitapla oyalanmadan Kur’an-ı Kerim’i anlayabilir seviyeye getirmek amaçlanmaktadır.

Allah nasip ederse, derslerin yazılı olarak yayınlanması için en geç Ekim 2021’in sonu, videoların yayınlanması için ise en geç Ocak 2022’nin başı düşünülmektedir. Temmuz 2021

Oku isimli serinin yazılı olarak yayınlanmasına Ekim ayının başında başladık. Ekim 2021

Derslerin videolarına başlarken ilk beş dersin sonunda / ilk on dersin sonunda neleri öğreneceğimizi Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetler üzerinde göstereceğiz. İlk otuz dersin sonunda yüzlerce ayeti anlar duruma geleceğimizi ayetlerin listesini ekranda iken söyleyeceğiz.

İlk dört derste ه و م ا ن ت harfleri ile beraber huve هو hum هم ente انت şahıs zamirlerini gördük.

Beşinci derste alt çizgi, üst çizgi, kurdele ve çift kurdele işaretleri ile ismin tanımını yapacağız.

İsimlerin çift kurdele ile biteceğini söyleyeceğiz. 20.10.2021

Altıncı derste r ر ve b ب harflerini görüp Rab (rabbun) ر ب ismini öğrenip. Sonunun çift kurdele ile bittiğini söyleyeceğiz. Kur’an-ı Kerim’de ر ب ismini aratıp, bu ismin sonunun nasıl bittiği ile ilgili konuşacağız.

Yedinci derste k ك ve b ب harflerini görüp ardından kitap (kitabun) كتاب ismini öğreneceğiz. Sonunun çift kurdele ile bittiğini söyleyeceğiz. Kur’an-ı Kerim’de كتاب ismini aratıp, bu ismin sonunun nasıl bittiği ile ilgili konuşacağız.

Sekizinci derste fiilin tanımını yapıp, fiillerin sonunun çift kurdele ile bitmeyeceğini söyleyeceğiz. Fiil çekimlerine girmeden y ي harfini öğrendikten sonra içinde elif ا , vav و , y ي harflerinin bulunduğu fiillerin düzensiz fiiller olduğunu söyleyeceğiz. Fiillerin düzensiz ve düzenli fiiller olarak ikiye ayrıldığını belirttikten sonra fiil çeşitlerine girmeyeceğiz. Fiil çeşitlerine neden girmeyeceğimizi açıklayacağız. Kur’an-ı Kerim’de geçen fiillerden bazılarını verip vereceğiz.

Dokuzuncu derste düzenli ve düzensiz fillerden oluşan bir fiil listesi vereceğiz. Bunların düzenli ve düzensiz olduklarını içlerindeki elif vav ye ا و ي harflerine bakarak ayıracağız. İsimlerin sonunun çift kurdele ile bittiklerini tekrar edeceğiz.

Onuncu derste yeni kelimeler ile dersimize devam ederken ismin hallerinin Arapçada çok kolay olduğunu söyleyeceğiz. Detaylarına girmeden ev (beytun) بيت ismi üzerinde evdeyim, evden, eve, evi örneklerini vereceğiz. Kur’an-ı Kerim’den ayetler üzerinden örnekler vereceğiz. 21.10.2021

Önemli Not:

Öğrendiğimiz her seyi Kur’an-ı Kerim’de aratalim.

Googleye Kur’an-ı Kerim’de Arapça kelime aratma yazınca ilk gelen site. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php

Kuranmeali.com un bir sayfası. Telefonunuzun ana ekranına eklerseniz daha kolay ulaşım sağlayabilir. Aklınıza geldikçe arama yapabilirsiniz. Ücretsiz olduğunu üyelik gerektirmediğini belirtmek isteriz.

Telefonunuzun ana ekranına eklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz lütfen.

Yukarıdaki linki tıklayın. Cep telefonunuzda sayfa açıldığında sayfanın sağ üstünde alt alta 3 nokta göreceksiniz. O 3 noktaya tıklayıp ana sayfaya ekle dediğinizde bu uygulamayı cep telefonunuzun ana sayfasına eklemiş olacaksınız. Her seferinde googlede aratma yapmadan kolay şekilde ulaşım sağlayabileceksiniz.

Bilgisayarınızın sık kullanılanlarına eklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz lütfen.

Yukarıdaki linki tıklayın lütfen. Açılan sayfada bilgisayar ekranınızın sağ üst köşesindeki 3 noktayı tıklayıp ardından yer işaretlerini seçip yer işareti ekle dediğinizde daha kolay ulaşım sağlayacaksınız bu uygulamaya. Her seferinde googlede aratma yapmadan kolay şekilde ulaşım sağlayabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.