Ezber Çalışmalarına Başlarken

Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın, biz insanları imtihan etmek için ölümü ve hayatı yarattığını bildirdiği bu ayet üzerinde derslerimizi nasıl işleyeceğimize bakalım.

Biz ilk etapta okuduğumuzda anlayabileceğimiz, videolarda örnek olarak almış olduğumuz ayetlerden başlayacağız. Ve ayetleri derslerde işlediğimiz gibi min, ala,fi ve se gelecek zaman takısı hel, meta, meza gibi soru kelimeleri ve fiil incelemesi ile beraber çalışacağız nasipse.

Bu çalışmamızın adına her ne kadar ezber adını vermiş olsak da burada yapacağımız açıklama ile anlaşılan manada bir ezber çalışması olmayacağını sizlerde göreceksiniz.

Biz bu çalışmamamızda ayetin tamamını anlamına bakmadan ezberlemek yerine öncelikle ayetin son kısmındaki cümlesine ya da ilk etapta anlayabileceğimiz yere yoğunlaşacağız. Örneğin Mülk Suresi 67/2. ayetine beraber bakalım.

Mavi ile renklendirilmis son cümle bizim öncelikle çalışacağımız yer olacak. Ayrıca bu şekilde çalışmış olduğumuz ayetlerde fiillere, fiillerin çekim şekillerine, hangi şahıs zamiri için çekimlendiğine, harfi cerlere, soru kelimelerine de bakacağız. Bu ayette daha önce derslerimizde de görmüş olduğumuz خَلَقَ yarattı fiilini görmekteyiz.

Kısaca, biz adına ezber çalışmaları verdiğimiz bu çalışmalarımızda böyle bir yöntem izleyeceğiz. Bu çalışmamızı yaparken ezberlediğimiz aynı zamanda anladığımız ayetteki bu cümleyi Kur-‘an-ı Kerim’de aratabilir hatta yazmaya çalışarak yazı çalışması da yapabiliriz. Kur’an-ı Kerim’de aratmış olduğumuz bu ayetin son kısmı başka surelerde de geçiyor mu geçiyorsa hangi surelerde geçiyor, kaç kez Kur-‘an-ı Kerim’de geçiyor gibi çalışmalarda yapabiliriz.

Kur-‘an-ı Kerim’de Arapça bir kelimeyi aratma ile ilgili videomuzu https://youtu.be/r5mj6IZdRQg linkinden izleyebilirsiniz.

Kur-‘an-ı Kerim’de Arapça bir kelimeyi https://www.kuranmeali.com/ArapcaAra.php linki aracılığı ile arayabilirsiniz.

İlerleyen derslerimizde zamanla daha uzun cümlelere geçeceğiz nasipse. Örneğin;

Yorumlarınız, eleştirileriniz ve yönlendirmeleriniz bizim çalışmalarımızı hazırlarken bize yeni yöntemler, yeni fikirler verebilir. Aşağıdaki forma gerçek bilgilerinizi girmeden de düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Ancak formun gönderilebilmesi için @ ifadesinin içinde olduğu abddd@dd.com gibi bir mail adresi yazmak uygulamadan dolayı zorunludur. İletişim sayfasından da bize düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Ezber Derslerine Başlarken PDF

    * All fields are obligatory