Ezber Çalışmalarına Başlarken

Ezber Çalışmalarına Başlarken

Öncelikle bu ayet örnek vermek için seçtiğimizi söylemek istiyoruz. Biz ilk etapta okuduğumuzda anlayabileceğimiz, videolarda örnek olarak almış olduğumuz ayetlerden başlayacağız. Ve ayetleri derslerde işlediğimiz gibi min, ala,fi ve se gelecek zaman takısı hel, meta, meza gibi soru kelimeleri ve fiil incelemesi ile beraber çalışacağız nasipse.

Bu çalışmamızın adına her ne kadar ezber adını vermiş olsak da burada yapacağımız açıklama ile anlaşılan manada bir ezber çalışması olmayacağını sizlerde göreceksiniz. Örneğin aşağıdaki Neml Suresinin 93. ayetine beraber bakalım.

وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ سَيُرِيكُمْ آَيَاتِهِ فَتَعْرِفُونَهَا وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

De ki: “Hamd Allah’a mahsustur. O, âyetlerini size gösterecek ve siz de onları tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.”

Neml Suresi 93. Ayet

Biz bu çalışmamamızda ayetin tamamını anlamına bakmadan ezberlemek yerine öncelikle ayetin son kısmındaki cümlesine yoğunlaşacağız. Yani

وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir. Neml Suresi 93. Ayet

Biz adına ezber çalışmaları verdiğimiz bu çalışmalarımızda ilk etapta bu şekilde bir yöntem izleyeceğiz. Bu çalışmamızı yaparken ezberlediğimiz aynı zamanda anladığımız ayetteki bu cümleyi Kur-‘an-ı Kerim’de aratabilir hatta yazmaya çalışarak yazı çalışması da yapabiliriz. Kur’an-ı Kerim’de aratmış olduğumuz bu ayetin son kısmı başka surelerde de geçiyor mu geçiyorsa hangi surelerde geçiyor, kaç kez Kur-‘an-ı Kerim’de geçiyor gibi çalışmalarda yapabiliriz.

Yorumlarınız, eleştirileriniz ve yönlendirmeleriniz bizim çalışmalarımızı hazırlarken bize yeni yol ve yeni yöntemler ilham edebilir. Aşağıdaki forma gerçek bilgilerinizi girmeden de düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Ancak formun gönderilebilmesi için @ ifadesinin içinde olduğu abddd@dd.com gibi bir mail adresi yazmak uygulamadan dolayı zorunludur.

    * All fields are obligatory